Ortodontik Bozukluklar Nelerdir?

Ortodontik Bozukluklar Nelerdir?

02.12.2021

Ortodontik Bozukluklar Nelerdir?

ORTODONTİK BOZUKLUKLAR NEDEN OLABİLİR?

 

  • Genetik faktörler
  • Konjenital (doğumsal) anomaliler
  • Parafonksiyonlar ve kötü alışkanlıklar (ağız solunumu, dil ve parmak emme vs.)
  • Erken diş kayıpları
  • Kazalara bağlı travmalar
  • Dişeti problemleriyle oluşan diş hareketleri
  • 20 yaş dişleri
  • Dişlerin beklenmeyen yerlerde çıkması
  • Eksik ya da fazla dişler
ORTODONTİK BOZUKLUKLAR NELERDİR?
Dişlerin düzensiz dizilmeleri ve alt ve üst çenenin birbirleri üzerine uyumsuz ve kötü kapanmaları estetik olarak bozukluk yaratır. Bu, bireylerin tedavi için ortodontiste gitmelerinin ana sebeplerindendir. Ayrıca çiğnemede de fonksiyonel kayıplar ortaya çıkar. Diğer bir durum ise ortodontik bozukluğu olan bireylerin ağız hijyenini sağlamadaki zorluklar ve kısıtlamalardır ki bu da dişlerde çürüğe, diş etlerinde de iltihaplanmalara sebep olur.
Sıkışıklık: Dişlerin üst üste binmesi,dönük olması, düzensiz dizilmeleri sonucu görülen çapraşıklıklardır.

 


Derin Kapanış (Örtülü Kapanış): Üst dişlerin, alt dişleri örtme miktarı ortalama 2-3 mm’dir. Bunun üzerine çıktığı durumlarda derin kapanış görülür ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

 


Açık Kapanış: Ağız solunumuna bağlı olarak,veya dil, parmak emmekten kaynaklanabilir. Kalem ısırma sonucu da uzun vadede görülebilir. Erken tedavisi çok önemlidir.

 


Çapraz Kapanış: Ağız kapatıldığı zaman alt çenenin bir tarafa doğru kayması sonucu dişlerin ters kapatılmasıdır. Uygun olan en kısa zamanda düzeltilmesi gerekir.


Fonksiyonel Kayma: Hastanın ağzını kapatırken alt çenenin bir engelden dolayı son anda sağa veya sola doğru kaymasıdır. Erken müdahale gerekmektedir, edilmezse fonksiyonel kayma iskeletsel kaymaya döner ve kalıcı olur.


Üst Çene İleri İtim: Üst çenenin fazla ileride olması, ya da alt çenenin geride olmasına bağlı olarak üst ileri itim görülebilir. Hasta yiyecekleri ısırmak için alt çenesini çok ileri götürmek zorundadır.

 


Alt Çene İleri İtim: Genetik faktörler bu kapanış biçiminde çok kuvvetlidir. Olabildiği kadar erken yaşta tedaviye başlamak gerekmektedir.

 


Diastema: Dişlerin arasında aralıklar olması. Farklı kapanış şekillerinde görülebilir, estetik olarak kötü bir görüntü yaratabilir.

 
Kaynak:
http://www.drsahinoglu.com/