Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir?

02.12.2021

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir ?

Dişin çeşitli sebeplerden dolayı iltihap kapması ve çürümesi durumunda uygulanan tedavi yöntemidir. Diş temizlendikten sonra içinin dolgu ile kapatılması sonucunda gerçekleşen bir operasyondur.

Diş sorunu yaşayan hastaların; dişlerindeki bakterilerin sinir uçlarıyla buluşması durumunda doktorlar tarafından muayene edilerek gerekli görüldüğü takdirde kanal tedavisi yapılmaktadır. Aksi takdirde diş kaybına yol açmaktadır. Kanal tedavisi, dişi oluşan çürükten veya enfekte kapmaktan korur. Diş ağrısı yaşamak istemeyen kişilerin kanal tedavisi yaptırması ön görülmektedir. Yapılan tedavideki sinirlerin alınması hastaya hiç bir zarar vermemekte aksine diş ağrısının önüne geçmektedir. Kanal tedavisi nedir sorusunun kısaca açıklaması bu şekildedir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer

Kanal tedavisi; hastanın dişinde oluşan çürüğe bağlı olarak tedavi edilmektedir. Kimi hastanın tedavi süreci bir seansta biterken, kimisinin iki veya üç seans sürmektedir. Kanal tedavisi yaptıracak olan kişinin öncelikle bir uzman doktora muayene olması gerekmektedir. Daha sonra gerekli tetkikler sonucunda bu tedavi görmesi belirlenir.
  • Kanal tedavisi gören bir kişinin acı çekmemesi adına ağız içi öncelikle uyuşturulur.
  • Uyuşturulma gerçekleştirildikten sonra; dişin ve ağız içinin su geçirilmemesi adına gerekli önlemler alınır.
  • Doktor tarafından gerekli olan bir alet ile hastanın diş içi açılır ve temizlenir. Daha sonra içindeki sinirler alınır.
  • Kanal tedavisi bittikten sonra dişte açılan delik kimi doktor tarafından tamamen aynı gün içinde kapatılsa da kimi doktor tarafından; geçici olarak kapatılır. Aradan geçen kısa bir zaman diliminden sonra gerekli  sonuçlardan sonra tamamen kapatılır.
Kanal tedavisi ne kadar sürer sorusunun cevabı ise bu saydığımız maddelerin oluşumu sonucunda dişte oluşan hasara bağlıdır.

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Çürür Mü

Öncelikle kanal tedavisi dişin hasar alması sonucunda yapılan bir tedavidir. Bir daha aynı ağrıyı çekmemek adına hastanın ağız bakımına özen göstermesi gerekmektedir. Dişe yapılan tedavi; yakın çevresindeki dişte oluşan çürükten etkilenebilmektedir. Aynı zamanda kanal tedavisi yapılan diş çürür mü sorusuna da olumlu bir cevaptır. Hastanın tedavi sonrasında hiç aksatmadan diş bakımlarını yapması gerekmektedir. Kanal tedavisi yapılan dişin çürüdüğü görüldüğü anda aynı hekime başvurması gerekmektedir.

Başarısız Kanal Tedavisinin Belirtileri Nelerdir

Hastaya kanal tedavisi uygulandıktan sonra dişin tekrar enfekte olmasıyla beraber bu sonuca varılmaktadır. Sonuç almayan kanal tedavilerin belirtileri haftalar veya aylar sonucunda anlaşılır. Başarısız kanal tedavisinin belirtileri nelerdir? Diye soracak olursak eğer şöyle bir sıralama yanlış olmayacaktır.
  1. Hastada şikayet edilen ağrının, tedaviden sonra geçmemesi, aksine daha şiddetli bir ağrıya dönüşmesi sonucunda tedavide sıkıntı olduğunun belirtisidir.
  2. Kanal tedavisi gerçekleştirildikten sonra yüzde veya ağız çevresindeki şişliklerin iki gün içerisinde inmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tedavi başarısız olmuştur.
  3. Burun tıkanıklığı, akıntısı gibi durumlarda da genellikle bu sonuca varılmaktadır.
Bu gibi durumlarda hasta; doktorun tavsiyesi üzerine hareket etmektedir. Sonuç almayan kanal tedavisinde diş çektirilebilir veya tekrardan dolgu yaptırılabilir.

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Hasta; diş şikayetlerinin son bulması adına kanal tedavisi yaptırmaktadır. Aynı ağrıları çekmemek adına yapılan tedavinin ardından ise gerekli bakımları da yapması gerekmektedir. Örneğin; diş ipi kullanarak, sabah ve Akşam olmak üzere dişlerini fırçalanması lazımdır.
  • Kanal tedavisinin ardından; nazik hareketlerle ağzını gargalanması gerekmektedir.
  • Dişleriyle aynı sağlık problemlerini yaşamamak adına düzenli bir şekilde ağız temizliğini yapması gerekmektedir.
Kanal tedavisinden sonra diş bakımı nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabı bu sıralama ile sıralanmaktadır. Dişte herhangi bir problem yaşandığında ise mutlaka doktorunuza tekrar muayene olmanız gerekmektedir.

Kaynak: 
tulayakkol.com.tr