Diş Neden Çekilir?

Diş Neden Çekilir?

03.12.2021

Diş Neden Çekilir?

DİŞ ÇEKİMİ

Dolgu kaplama vs gibi yöntemlerle tedavi edilemeyecek kadar çürük ve kırık olan dişlerle ilerlemiş dişeti hastalığı nedeniyle sallanan dişler çekilmelidir. Ayrıca ortodontik tedavi sırasında yer kazanmak için ortodontist gerekli görürse diş çekilebilir.Zamanı geldiği halde sallanmayan süt dişlerinin çekimi de uygundur.

Akut apseli diş neden çekilmez? Her diş çekimi öncesi antibiyotik kullanılmalı mı?

Dişte akut apse (ağdiş çekimi.jpgrı, şişlik, ateş ve genel halsizlik) durumu var ise diş çekimi hekime başvurulan gün yapılamaz. Diş çekiminden önce en az iki gün mutlaka antibiyotik kullanılmalıdır.Antibiyotik kullanılmasının sebebi dişteki enfeksiyonun kan yoluyla vücuda yayılmasının engellenmesidir.Ancak bir diş sadece antibiyotik kullanımı ile tedavi olamaz, mutlaka dişhekiminin tedavi etmesi gerekir.Kronik apseli dişlerde ise antibiyotik tedavisi gerekmeksizin diş çekimi yapılabilir.

Diş çekiminden önce neler yapılmalı?

Eğer hekim antibiyotik önermişse mutlaka saatlerine uyarak, düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.Sistemik hastalık ya da alerji varsa ve ayrıca bu yüzden sürekli ilaç kullanılıyorsa bunlar hekime belirtilmelidir.Çekimden önce pıhtılaşmayı geciktiren aspirin veya başka kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.Mümkünse dişler güzelce fırçalanmalı ve bir antiseptikli suyla ağız çalkalanmalıdır. Böylece ağızdaki bakterilerin azalmasıyla enfeksiyon gelişme riski düşer.

Diş çekiminden sonra ağrı olur mu? Alveolit nedir?

Hızlı ve atravmatik bir çekim sonrası hekimin önerilerini yerine getiren hastalarda ilk gün ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen hafif bir ağrı dışında ağrı olmaz. Bununla beraber diş çekimi sonrası görülen en yaygın ağrı sebebi kuru kemik iltihabıdır. Alveolit de denilen kuru kemik iltihabı çekim sonrasında sigara kullanımı ,yara yerinin kurcalanması,yara yerinin emilmesi pipet kullanımı ve sıcak yiyecek içecek tüketilmesi gibi sebeplerle pıhtının atılması sonucunda çekim yerinde oluşan boşluğa yiyecek artıklarının dolarak kötü koku ve ağrı oluşturmasıyla olur. Çekimden 2-3 gün sonra görülür. Bu durumda derhal hekime başvurulmalıdır.

Diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Pıhtı oluşumu için koyulan steril gazlı bez tampon yarım saat ağızda tutulmalıdır.diş çek.png
  • Yara yeri dille veya yabancı cisimlerle kurcalanmamalıdır.
  • Diş çekimi yapıldığı gün ağız çalkalanmamalı ve mümkün olduğunca tükürülmemelidir.

Operasyondan hemen sonra çenede çekim yapılan bölgeye dışarıdan 10 dakika soğuk tampon- 5 dakika ara- tekrar 10 dakika soğuk tampon şeklindeki soğuk bir tampon (buz) uygulanması özellikle zorlu çekimler sonrası yüzün şişmesini engeller.

Kanama sızıntı şeklinde devam edebilir. Ancak daha yoğun devam ettiği durumlarda ılık suda biraz bekletilmiş bir poşet çay yara yerine koyulup 1 saat ısırılabilir. Uzayan kanamalarda vakit geçirmeden hekime gidilmelidir.

Kanama olursa bölgeye pamuk koymak yara iyileşmesini bozar ve o pamuk geri alınırken kanamayı artırır, o yüzden yara yerine kesinlikle pamuk koyulmamalıdır.

  • İlk 24 saat boyunca diş çekilen taraf ile çiğneme yapılmamalıdır.
  • İlk 24 saat boyunca pipet kullanılarak bir şeyler içilmemelidir.
  • İlk 24 saat sigara ve ilk 72 saat alkol içilmemelidir.
  • İlk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ılık tuzlu suyla veya doktorunuzun yazacağı gargara ile gargara yapmak gerekir. Tuzlu su karışımı 1 bardak kaynayıp ağza alınabilecek sıcaklıktaki suya 1 çay kaşığı tuz koyarak hazırlanır.

Diş çekiminin ertesi günü yumuşak bir diş fırçası ile diş fırçalamaya başlanmalı, yara yerini zedelemeden ağız hijyeni en üst düzeyde tutulmalıdır.

İlk 5 gün boyunca baharatlı, acı, ekşi, tatlı, çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Yüzdeki şişlik aşırı olur, ağız açıp kapatmada zorluklar yaşanırsa hekime danışarak yüze sıcak tampon uygulanabilir.

Hekim çekim sonrası ilaç yazdı ise bunların kullanım saatlerine dikkat edilmeli ve kutu bitinceye kadar düzgün kullanımına özen verilmelidir. Her diş çekimi sonrası ilaç kullanımı şart değildir. Hekim ilaç yazmazsa ısrar edilmemelidir.


Kaynak: www.attelia.com.tr