Diş Macunları Zararlı mıdır?

Diş Macunları Zararlı mıdır?

17.05.2022

Diş Macunları Zararlı mıdır?

Diş Macunları Zararlı mıdır?

Diş bakımında kullanılan diş macunu, hem temizleme etkisi, hem de ferahlatıcı tadı ve kokusu sayesinde ağız bakımımızı oldukça kolaylaştırır. Şu anda piyasada satılmakta olan macunların genelinde bulunan içerik aynıdır. Macundaki en önemli içerik, mekanik temizlemeyi sağlayan aşındırıcı partiküllerdir. Bunlar kalsiyum karbonat, silika ve fosfat tuzlarıdır.

ADA tarafından kabul edilmiş olan diş macunlarının hepsinde florür bulunur. Bu madde, dişin yapısına katılır ve çürüklerin başlamasını önlediği gibi başlangıç çürüklerini de durdurur.

Triklosan da ADA tarafından diş macununa katılması faydalı bulunan kimyasallardan birisidir ve mikrop öldürücü etkisi vardır.

Gazetelerde ve internette, diş macunlarının içerisinde zararlı maddeler olduğu hakkında haberler çıkmaktadır. Her kimyasal maddede, vücuda zararlı bazı içerikler vardır. Diş macunundaki bazı köpürtücü ve tat vericiler, yutulduğu ve vücutta biriktiği zaman sorunlar oluşabilir.

Diş fırçalamada dikkat edilecek olan husus, macunu olabildiğince az kullanmak, diş macunu reklamlarında olduğu gibi fırçayı boylu boyunca doldurmamaktır.

Küçük çocuklar tükürmeyi ve yutmayı tam olarak kontrol edemedikleri için 5-6 yaşına kadar çocuk macunlarının kullanılması daha iyidir.

Kaynak: 
https://www.capaortodonti.com/