Diş Fırçalama Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Madde

Diş Fırçalama Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Madde

03.12.2021

Diş Fırçalama Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Madde

1 ) Dişler bastırılarak fırçalanmamalı

Dişlerin bastırılarak fırçalanması, dişleri temizlemek yerine, ‘fırça çürüğü’ dediğimiz aşınmalara sebep olur. Dişlerin mine tabakası aşındığından dolayı, altında bulunan sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı bir hal alır. Aynı zamanda dişlerin sert fırçalanması halinde, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine sebebiyet vermektedir.

2 ) Diş macunu fazla kullanmak dişleri çizmez

Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla kullanılması ile alakalı değildir. Kullanılan macununun içerisinde yer alan granüllerin büyük olması ile alakalıdır. Bu sebepten dolayı, granülleri büyük olan macunların uzun süre boyunca kullanmaktan uzak durmak gerekmektedir.

3 ) Dişler, macun ve fırça ıslatılmadan kullanılmalı

Diş fırçası, fırçalamaya başlamadan önce kesinlikle ıslatılmamalıdır Çünkü fırça kılları ıslatıldığı zaman, sertlik özelliğini kaybeder Macunun köpürebilmesi için de yeterli oranda sıvı ağız içerisinde bulunmaktadır.

4 ) Dişler kahvaltıdan sonra fırçalanır

Dişler günde en az 2 defa, kahvaltı yapıldıktan sonra ve yatmadan önce fırçalanmalıdır. Diş fırçalama işlemi bittiği zaman, dilin üst bölgesi de yumuşak bir şekilde fırçalanmalıdır.

5 ) Fırçalama hareketi nasıl olmalıdır?

Fırça boyutları içinde kalan her bölge için, 10 veya 15 defa, küçük dairesel hareketler yapılmalı ve daha sonrasında, bir fırça boyu öne gidilerek ilerlenmelidir. Arka dişlere ait çiğneyici yüzeyler ise, fırça ileri-geri ve sağa-sola doğru yatay hareketler şeklinde fırçalanmaya devam ettirilmelidir.

6 ) Fırçalama sıralaması nasıl olmalıdır?

Alt ve üst çene teker teker, ağız hafifçe kapatılarak fırça hareketlerine yer sağlanmasının ardından, en arka bölgeden başlayarak yapılmalıdır. Dişler birbirinin arkasından, sırası ile ilk önce ön yüzeyler, iç yüzeyler ve kesici kenarlar olmak üzere fırçalanmalıdır. Fırçaya kılların yarısı dişte yarısı dişetinde olmak üzere, hafif (ortalama 45 derecelik) bir eğim verilmeli, dişetini hafif bir şekilde beyazlatacak kadar belli bir basınç yapılmalıdır.

Köpek dişleri köşe dişler olduğundan dolayı, hem arka hem de ön dişler ile 2 yüzeyi de içerisine alarak fırçalanmalıdır.
En son olarak da, arkadan öne doğru bir hareket ile dil fırçalanıp, ağız bakım işlemi tamamlanmalıdır.

7 ) Diş eti çekilmesi olan dişler nasıl fırçalanmalıdır?

Dişeti çekilmesi olan ağızlarda fırçalama tekniği biraz daha farklıdır. Dişeti çekilmesinin olduğu alanlarda yumuşak diş fırçası kullanılarak fırçanın hareketi dişetini dişe doğru yönlendirir tarzda olmalı, fırça kıllarının uçları değil kenarları hareket ettirilmelidir.

8 ) Dişler ne zaman fırçalanmalıdır?

Temizlik uygulamaları sabah kahvaltı yapıldıktan sonra ve gece yatmadan önce günde 2 defa olmak kaydı ile en az 2 dakika süre ile fırçalanması gerekmektedir.

9 ) Bir diş fırçasını ne kadar kullanabiliriz?

Dişlerin bir şekilde fırçalanması durumunda, 3 aylık süre ile fırçanın yenilenmesi uygun olacaktır.

10 ) Diş etlerinin neden fırçalanması gereklidir?

Diş etleri demek yerine, diş-dişeti birleşim hattı şeklinde ifade etmek, daha doğru olur. Bu hat, ağız sağlığının en düşük komponentini oluşturur. Diş-dişetleri arasında bulunan oluk, bakteriler için aşılması nispeten en kolay bariyerdir. Dişler fırçalanması esnasında amaçlanan şey, bu olukta mikrobik dental plağının birikmesini engellenmesidir.

11 ) Çocuklarda diş fırçalama nasıl olmalıdır?

6 yaşından küçük olan çocuklarda, macun kullanılması tavsiye edilmemektedir. 12 yaşından küçük olan çocuklarda ise, eğer çocuk fırçalamanın ardından ağzını güzel bir şekilde 3 veya 4 defa çalkalayabiliyor ise, diş macunu bezelye büyüklüğünde kullanılabilir.

Çocuklarda diş macunu ve diş fırçalaması, ebeveynlerinin gözetimi altında ve yapılmalıdır.

12 ) Dişleri fırçalarken, aşırı kuvvet uygulamak gerekir mi?

Aşırı kuvvet uygulanması halinde, fırçalamak uzun dönemde dişeti çekilmesine ve dişte daha çok köşe dişlerde kama şekilde aşınmalara neden olmaktadır.

13 ) Diş fırçasına macun ne kadar konmalı?

Macunu diş fırçasının kıllarını kaplayacak şekilde sürmek, çok doğru bir davranış değildir. Diş macununun leblebinin yarısı kadar konması halinde bile, gerekli etkiyi sağlamasında yeterli olacaktır. Diş macunu ve ağız gargaralarından çok fazla medet ummak, pek de doğru değildir. Diş temizliğinde asıl önemli olan, mekanik temizliktir. Mekanik temizlik yalnızca diş fırçası ve diş ipi ile mümkündür.

14 ) Dişlerin arka yüzeyleri

Dişlerin yalnızca ön yüzeyleri fırçalanmamalıdır. Dişlerin arka ve yan yüzeylerinin de fırçalanması, oralarda meydana gelebilecek olası çürüklerin önüne geçilmesi için önem teşkil eder. Dişler fırçalanırken, aynı zamanda dil ve damak tarafını da fırçalamaya dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü dil ve damak kısmı fırçalanırken mide bulandırdığı için, ihmal edilmektedir.