Diş Apsesi Belirtisi ve Tedavileri

Diş Apsesi Belirtisi ve Tedavileri

03.12.2021

Diş Apsesi Belirtisi ve Tedavileri

Diş Apsesi Tedavisi

Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesi tedavisi konusunda detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda, sizler de diş apsesi belirtileri ve tedavisi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Diş apsesi, pek çok dişeti ve dişetine destek olan dokulardaki rahatsızlıklara oranla acı ve ağrı gibi durumlar meydana getirir.

 

Diş eti sorunları genel olarak kronik bir şekilde ilerleme gösterir ve bu nedenle belirtileri oldukça geç görülür. Buna karşın pulpa odasında yani sinirler üzerinde etkili olan apseler, akut dönemlerde oldukça ciddi ağrılar meydana getirir. Böyle bir durumda ise yapılması gereken bir an önce müdahale edilmesi olmaktadır.

 

Diş Apsesi Türleri Nelerdir?

 

Diş apsesi türleri üç farklı şekilde karşımıza çıkar. Diş hekimleri de apsenin oluştuğu bölgeye göre diş apsesini üç farklı şekilde ele alır. Diş apsesi türleri aşağıdaki gibidir;

 • Periapikal apse
 • Periodontal apse
 • Gingival apse

 

Periapikal apse: Dişlerde, apeks olarak tanımlanan kök ucunda oluşan apse türüdür.

 

Periodontal apse: Diş ve diş etlerinin buluştuğu bölgelerde biriken kalıntılar ve bu kalıntılara bağlı meydana gelen plaklardan kaynaklı bakterilerin oluşması sonucunda ortaya çıkan apse türüdür.

 

Gingival apse: Direkt olarak diş etlerinde meydana gelen apse türüdür.

 

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

 

Diş ya da diş etlerinde oluşan rahatsızlıkların çeşitli belirtileri olduğu gibi diş apsesinin de birtakım belirtileri vardır. Bunlar aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 

 • Diş apsesi tam anlamıyla diş kökü ile bağlantılı olduğu için belirtiler genel olarak kök ucunda görülür.
 • Isırma sırasında ya da hiç beklenmedik anlarda oluşan ağrılar belirtiler arasında yer alır.
 • Bunların yanı sıra şişlik ya da gece uyurken aniden uyandıran ağrılar da yine diş apsesi belirtileridir.
 • Diş kökünün hizasında standart bir sivilce başı kadar görülen fistül ağzından akan iltihap da belirtilerden biridir.

 

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

 

Diş apsesi belirtileri ile diş hekimine başvurulması halinde ilk olarak şikayet edilen bölge ile ilgili fiziksel kontroller sağlanır. Bunun ardından yine ilgili bölgenin röntgeni çekilir ve apsenin hangi aşamada olduğu tam olarak netleştirilir.

 

Daha sonra ise enfeksiyonun diş içinde bulunan sinire ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir ve diş apsesi eğer sinire ulaşan bir enfeksiyon nedeniyle meydana gelmiş ise dişte bulunan sinir alınır. Bunun tam adı ise kanal tedavisi olarak karşımıza çıkar. Genel olarak bakıldığında diş apsesi tedavisinde uygulanan yöntemler aşağıdaki gibidir;

 

 • Öncelikle diş apsesine neden olan etkenin tam olarak ne olduğu anlaşılır ve bunun ardından tedavi sürecine geçilir.
 • Diş etlerinin istenen bir şekilde ve sağlıklı olması için temizlik yapılması gerekebilir.
 • Ayrıca dişin bazı bölgelerinde küretaj olarak tanımlanan derin temizlik işlemi yapılabilir.
 • Tedavi sürecinde direkt olarak ilaç verilmesi uygun görülmez. Bunun yerine iltihaplı bölge geniş ise anestezi etkisi ile iltihabın akıtılması sağlanır.
 • İltihabı akıtmak için lokal yöntemler yeterli gelmediğinde cerrahi müdahalelere başvurulur. Böylece hem diş eti hem de diş kökleri enfeksiyonun tekrar ortaya çıkamayacağı şekilde temizlenir.
 • Diş apsesi tedavisinde en çok tercih edilen tedavi uygulamalarından biri kanal tedavisi olarak karşımıza çıkar. Bu uygulama ile diş apsesi tek bir seansta kolayca kurutulur.
Kaynak: dentbalat.com